Silniki na prąd stały zrewolucjonizowały nasze życie

Jeśli chcesz zamówić silnik prądu stałego, kliknij tu.

Mnóstwo sprzętów, które użytkujemy każdego dnia i bez których życie byłoby trudniejsze, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Duże bądź niewielkie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te urządzenia odmieniły nasze życie, lecz statystyczny człowiek najczęściej nie wie, z jakich podzespołów składają się ani jak funkcjonują te silniki.

Kto wynalazł i z czego składa się silnik elektryczny na prąd stały?

Zadaniem silników DC jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od nieomalże 200 lat i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, późniejszych usprawnień i ostatecznie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w wszelkiego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki i badania cenionych innowatorów połowy XIX w., takich jak między innymi Thomas Davenport, Thomas Edison czy Gaston Planté. Silniki elektryczne DC złożone są ze komutatora, statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika oraz szczotek. Obecnie powszechnie wykorzystywane są także silniki bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uznawane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie lubiane za cichą pracę, a takżedużą niezawodność.

Gdzie wykorzystuje się silniki elektryczne prądu stałego?

Powiedzieć, że silniki na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD lub w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki DC są modułem pociągów czy samochodzików sterowanych na odległość, a więc zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które zapewne kupimy także naszym potomkom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, wydobywczej i budowlanej. W przyszłości, za sprawą silników prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bo napędzają popularne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Z silników prądu stałego korzystają też hobbyści do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki na prąd stały o niedużej mocy bez przeszkód można zamówić w sklepach hobbystycznych czy z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od renomowanych producentów.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]