Złote, platynowe, grawerowane i gładkie – o obrączkach ślubnych

Kup obrączki Kraków.

Dla wielu dzień ślubu jest niezwykle emocjonującym dniem życia. Ceremonia ta jednoczy Państwa Młodych po wsze czasy, a znakiem ich uczucia, wierności i oddania są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – część obrzędu zaślubin od XIII wieku

Z początku nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, więc mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego wręczenie żonie pierścienia stało się cząstką ceremonii zaślubin. Mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną wiele wieków później, o czym jednak niedużo osób pamięta. I chociaż uprzednio miały miejsce przypadki, iż wkładali pierścienie na dłoń kiedy wyjeżdżali na wojnę, aczkolwiek obyczaj ten upowszechnił się dopiero w XX w., a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, iż czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednak w innych krajach, jak przykładowo w Stanach Zjednoczonych Ameryki, we Włoszech, w Meksyku albo w Egipcie, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie według tradycyjnych zabobonów biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz poszukuje obrączek razem, jednak tradycja powiada, że narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, ponieważ jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – kiedyś ze stali, teraz ze złota i platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się mniej krzykliwą stylistyką. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z rozmaitych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy stal), które reprezentowały niezłomność uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia używa się najczęściej platyny i złota, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Rzecz jasna, są one także często inkrustowane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najczęściej kupowane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch rodzajów złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, mają również często w swojej ofercie ich grawerowanie. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka czy też znaczący dla nowożeńców cytat.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]