Co musisz wiedzieć zanim weźmiesz udział w trekkingu górskim

Trekkingi - ta niezwykła oferta Was usatysfakcjonuje.

Górskie wypady przybierają różne formy. Od nieśpiesznych spacerów po łatwych szlakach w bezpiecznym sąsiedztwie ośrodków turystycznych, przez całodniowe, piesze wędrówki po szlakach plasujących się wyżej na skali trudności, aż po zaawansowane trekkingi. By uczestniczyć w trekkingach, konieczna jest praktyka w wędrówkach po górach (tak oznaczonymi trasami, jak i poza nimi), minimum dobra sprawność fizyczna, a także umiejętność korzystania ze sprzętu turystycznego oraz wspinaczkowego. Jednakże w zamian za nieraz ogromny trud dostajemy możliwość obcowania z dziewiczą przyrodą i delektowania się niesamowitymi widokami.

Skala trudności trekkingów

Skala trudności technicznej jest zależna od obszarów, przez które prowadzą trekkingi. Profesjonaliści klasyfikują trzy stopnie trudności pieszych wycieczek w rejony górskie. W trekkingach najniższego stopnia wziąć udział mogą wszyscy, którzy wyróżniają się dobrą sprawnością fizyczną, a stan ich zdrowia nie jest przeciwwskazaniem do zintensyfikowanej aktywności. Kolejny stopień trudności wymaga dobrej kondycji fizycznej oraz minimum minimalnego doświadczenia w górach – np. w polskich Tatrach. Ostatni poziom to wycieczki dla jednostek ze świetną sprawnością fizyczną, znajomością specyfiki wysokich łańcuchów górskich i potrafiących obsługiwać sprzęt, a także przyzwyczajonych do ciężkich warunków biwakowania w ciągu długiej wyprawy.

Gdzie organizuje się popularne trekkingi?

Trekkingi można praktykować w każdych łańcuchach górskich. W Polsce entuzjaści tego rodzaju rozrywki w najwyższym stopniu cenią sobie szlaki tatrzańskie. Jeżeli zaś chodzi o inne góry Europy, szerokim uznaniem szczycą się leżące na granicy z Azją Ural i Kaukaz, Góry Przeklęte na Bałkanach, wschodnia część Karpat, jak również Alpy. Jednostki najbardziej zaawansowane w trekkingu powinny natomiast sprawdzić swoje umiejętności podczas wycieczki w Andach, Karakorum bądź Himalajach.

Dane teleadresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]