Chirurg stomatolog – czym się zajmuje?

Nie wszystkie schorzenia zębów jesteśmy w stanie zlikwidować tradycyjnymi metodami. Jeżeli okazują się one niewystarczające, ostatnim wyjściem bywa zwykle któraś z metod chirurgicznych. Para się nimi chirurg stomatolog, do którego powinniśmy wybrać się na przykład w przypadku uszkodzonych kości, potrzeby umieszczenia sztucznych zębów czy koron, znacznych ubytków zębów i chorób tkanek miękkich, takich jak różnego rodzaju owrzodzenia lub guzy. Jakie techniki bywają zatem wykorzystywane podczas kuracji pod okiem chirurga stomatologa? I, co najważniejsze, do którego lekarza udać się, żeby zabiegi były bezbolesne, a nie spotkały nas niemiłe niespodzianki?

Chirurg stomatolog – zabiegi

Na pewno najczęściej wykonywanym w gabinetach chirurgów stomatologów działaniem są ekstrakcje zębów – także tych bardzo uszkodzonych, potrzebujących otwarcia tkanek i dłutowania. W razie dużych uszkodzeń lub chorych po złamaniach konieczne jest czasem zrekonstruowanie kości – to również jest domeną chirurga stomatologa. Ten specjalista zajmuje się również terapią różnych zmian w pozostałych tkankach jamy ustnej – między innymi wspomnianych wcześniej nowotworów lub narośli – a także regeneracją zmienionych chorobowo tkanek.

Jak wybrać chirurga stomatologa?

Jak nietrudno się domyślić, wybór nieodpowiedniego chirurga stomatologa może być źródłem poważnych problemów. Dobrze więc powiedzieć parę zdań o tym, czym wyróżnia się dobry chirurg stomatolog oraz czym sugerować się przy szukaniu lekarza. Najważniejsze będzie niewątpliwie to, aby stosował on tylko nowoczesne urządzenia oraz, co najistotniejsze, środki przeciwbólowe. Spore znaczenie ma również atmosfera w poradni i podejście stomatologa do pacjentów – dużo powiedzą nam o nim opinie wcześniejszych pacjentów, które wyszukamy między innymi w sieci bądź w gronie znajomych.