Wejdź na https://bit.ly/3iLl7UE, aby odnaleźć informacje o zabiegu z botoksem.
Botulinotoksyna, w mowie potocznej zwana botoksem, to substancja na bazie białka wytwarzana przez jeden z rodzajów bakterii beztlenowych, która za sprawą swojego działania znalazła rozległe zastosowanie w medycynie, przede wszystkim estetycznej. Jak zatem wykorzystuje się tę neurotokstynę i czy jest to bezpieczne?
Botoks – leczenie chorób, w których występuje niewłaściwe napięcie mięśniowe
Toksyna botulinowa jest jedną z najsilniejszych poznanych egzotoksyn, której oddziaływanie polega na hamowaniu bodźców przenoszonych między nerwami a tkanką mięśniową. To z tego powodu jego konsumpcja (na przykład wraz z przeterminowanym pożywieniem) bywa bardzo niebezpieczne, bowiem w skrajnych sytuacjach prowadzi do niewydolności oddechowej. Jednak tenże efekt rozluźnienia mięśni, jaki wywołuje toksyna botulinowa, lekarze od pół wieku wykorzystują do leczenia chorób, w których występuje zbytnie napięcie mięśniowe, między innymi przy ciężkich casusach migreny, przykurczach po udarze oraz kurczu powiek. Botox szeroko wykorzystuje się także w leczeniu bruksizmu, to znaczy kompulsywnego zgrzytania zębami, bo ostrzyknięcie odpowiednich miejsc toksyną botulinową zmniejsza napięcie mięśni żuchwy, a w konsekwencji zapobiega starciu koron zębowych i uszkodzeniom szkliwa. Botulinotoksyna pomaga także ludziom skarżącym się na nadpotliwość – aplikowana w obszary, gdzie skóra wytwarza nadmierną ilość potu, potrafi zablokować jego wydzielanie się nawet do pół roku.
Botoks – usuwanie kurzych łapek oraz “lwiej zmarszczki”
Stereotypowy Polak zazwyczaj botoks asocjuje jednakże z zabiegami estetycznymi. I w rzeczy samej, egzotoksyna ta jest tu używana w szerokim zakresie. Stosuje się ją w celu eliminacji zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg krótki oraz bezbolesny. Preparat botulinotoksyny wyrównuje skórę i rozluźnia mięśnie przyczyniające się do formowania się zmarszczek. Z tego powody zazwyczaj stosuje się go do likwidacji tzw. “zmarszczek palacza” oraz zmarszczek mimicznych widocznych w pobliżu oczu. Z pomocą botoksu można także zredukować intensywny łojotok skóry na czole.
Dane teleadresowe:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce
Mob.: +48 664-029-922
E-mail:
[email protected]