Jonoforeza w kosmetyce i fizykoterapii

Jonoforeza to jeden z zabiegów elektroterapii, który wzmacnia działanie leku przez wprowadzenie go głębiej do tkanek. W fizjoterapii szczególnie ceniona jest przy trudno gojących się urazach, kosmetolodzy natomiast stosują ją, by zwiększyć efekty zabiegów. Na czym polega jonoforeza i jakie są dla niej wskazania oraz przeciwwskazania? O tym przeczytasz w artykule.

Spis treści [ukryj]

Jonoforeza – co to za zabieg i jak działa?

Jonoforeza to terapia wykorzystująca prąd stały o niskiej, średniej lub wysokiej częstotliwości do tego, by skuteczniej wprowadzić leki – w postaci jonów – do organizmu. Gromadzą się one w okolicy naczyń krwionośnych, po czym przenikają do krwi, a potem łączą się z odpowiednimi tkankami. Prąd dodatkowo podnosi temperaturę i poprawia krążenie, a przez to odżywia tkanki.

Wyróżnia się jonoforezy: miejscową i ogólną oraz stabilną i labilną.

Jonoforeza w kosmetyce i fizykoterapii

Jonoforeza – na czym polega terapia?

Proces leczenia składa się zwykle z serii 10–20 zabiegów, trwających po 10–30 minut, powtarzanych codziennie lub co dwa dni.

Po krótkim wywiadzie, zdjęciu przez pacjenta biżuterii i metalowych elementów oraz po oczyszczeniu skóry specjalista kładzie gruby podkład nasączony wodnym roztworem leku albo cieńszą gazę z lekiem, którą przykrywa wilgotnym podkładem. Na nim umieszcza się elektrodę. Po przymocowaniu obu elektrod fizjoterapeuta włącza prąd oraz dostosowuje jego natężenie do odczuć chorego. Pacjent raczej nie powinien poruszać się podczas zabiegu, dlatego ważne jest wygodne ułożenie się wcześniej (zazwyczaj w pozycji siedzącej lub leżącej).

Po zabiegu należy pamiętać o ponownym oczyszczeniu skóry.

Wskazania do jonoforezy

Lista wskazań do tego zabiegu jest bardzo długa – jest bowiem cały szereg leków, których działanie można wzmocnić w ten sposób. Ich wybór pozostaje w gestii specjalisty i zależy od wskazań oraz oceny indywidualnego stanu każdego pacjenta. Sytuacje, kiedy ta terapia może być pomocna, podzieliliśmy więc według specjalizacji gabinetów.

Jonoforeza w kosmetyce

Kosmetolodzy stosują jonoforezę jako zabieg, który pomaga w opracowywaniu blizn, rozluźnianiu przykurczy, ograniczeniu nadmiernego pocenia się, wspiera leczenie stanów zapalnych skóry, trądziku różowatego i pospolitego, rozszerzonych naczynek włosowatych, przebarwień, a także zwiotczenia skóry oraz mięśni. 

Terapia może również być nakierowana na efekt odmładzający, nawilżający lub ujędrniający.

Jonoforeza w fizjoterapii

Fizjoterapeuci wykorzystują najczęściej zabiegi jonoforezy, by przyspieszyć lub wzmocnić działanie leków, i przez to skrócić czas leczenia, a w przypadku trudno gojących się uszkodzeń w ogóle ten proces zainicjować.

Do trudnych w leczeniu tkanek należą stawy i nerwy, dlatego wśród wskazań znajdują się m.in.:

 • zapalenia stawów i okołostawowe,
 • stany pourazowe stawów oraz mięśni,
 • bóle stawów i kręgosłupa,
 • artroza,
 • nerwobóle,
 • polineuropatie,
 • rwa kulszowa.

Efekt stymulujący jest istotny przy stanach zapalnych skóry, zwłaszcza niegojących się owrzodzeniach, trudno zrastających się kościach, ale również przy wszelkich urazach zawodowych sportowców.

Jonoforeza – przeciwwskazania

Ze względu na wykorzystanie prądu do stosowania jonoforezy istnieją pewne przeciwwskazania. Są to m.in.:

 • wszczepiony rozrusznik serca, endoproteza lub inny metalowy element,
 • niektóre choroby układu krążenia, m.in. miażdżyca, zapalenie żył, zakrzepy,
 • choroby skóry,
 • uszkodzenia, ropne stany zapalne lub owrzodzenia na skórze,
 • choroba nowotworowa,
 • gorączka,
 • ciąża i karmienie piersią,
 • zaburzenia czucia.

Przeciwwskazania mogą też wynikać nie z samego zabiegu, ale z leku. Najbardziej oczywistym czynnikiem wykluczającym jest alergia, ale może to być również kwestia łączenia z innymi środkami farmakoterapii lub chorobami.

Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/jonoforeza-w-kosmetyce-i-fizykoterapii/