Modelowanie twarzy – podstawowe informacje o wolumetrii

Kiedy nasz organizm się starzeje, twarz traci z upływem lat swoje pierwotne zarysy, a na cerze kształtują się kolejne fałdki i zmarszczki. Dotychczasowy pełny owal twarzy zmienia się, między innymi z powodu obniżania się stężenia kwasu hialuronowego i kolagenu oraz zaniku tkanek miękkich, tkanki tłuszczowej w skórze. Olbrzymi wpływ na wygląd skóry mają również ruchy mięśni twarzy, ekspozycja na słońce, działanie grawitacji oraz czynniki genetyczne.

Modelowanie owalu twarzy – o wolumetrii

Wolumetria to nieinwazyjny zabieg z obszaru medycyny estetycznej stanowiący alternatywę dla procedur z zastosowaniem skalpela. Z jej pomocą możliwe jest zredukowanie zmarszczek mimicznych powstających na czole i w pobliżu ust, oczu, nosa, wymodelowanie owalu twarzy oraz odmłodzenie skóry. W wolumetrii stosuje się kwas hialuronowy – organiczny biopolimer znajdujący się we wszelkich organizmach żywych. Kwas hialuronowy aplikowany jest w warstwę skóry właściwej za pomocą kaniuli, co zmniejsza niebezpieczeństwo powstawania sińców. Trzeba wiedzieć, że przed zabiegiem modelowania owalu twarzy kwasem nie ma potrzeby podawania znieczulenia, bo środki uśmierzające ból znajdują się już we wstrzykiwanym roztworze. Często zabiegi modelowania twarzy uzupełniane są poprzez późniejsze (jednak nie jednoczesne!) iniekcje toksyny botulinowej, które mają na celu obniżenie napięcia tkanki mięśniowej twarzy, i w rezultacie – ograniczenia późniejszego tworzenia się zmarszczek. Sama procedura nie jest długa, zwykle około 30 minut, a pacjenci wracają do codziennych czynności bezpośrednio po zabiegu. Efekty wolumetrii utrzymują się przeważnie przez okres półtora roku, w niektórych przypadkach nieco dłużej.

Modelowanie twarzy – nie dla osób z epilepsją

Istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące możliwości wykonania modelowania owalu twarzy kwasem hialuronowym. Zabiegu wolumetrii nie wykonuje się u kobiet w ciąży ani aktualnie karmiących, a także też u osób z rozpoznaną chorobą autoimmunologiczną, borykających się z zaburzeniem krzepliwości krwi oraz w stanach zapalnych skóry (przykładowo przy opryszczce). Trzeba również podkreślić, że mimo iż wolumetria jest postrzegana jako zabieg bezpieczny, jednak jak przy dowolnej procedurze medycznej zawsze istnieje ryzyko powikłań czy też niepożądanych rezultatów.