Zobacz więcej informacji o leczeniu stożka rogówki na voigtklinikaoka.pl.
Stożek rogówki to dolegliwość, która w dużym stopniu ogranicza normalną aktywność – pogarsza jakość widzenia oraz może wywoływać kolejne choroby oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne potrafią jednak zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?
Stożek rogówki daje o sobie znać już w okolicy 30. roku życia
Rogówka to transparentny element oka, który mocno ogniskuje promienie światła. Leży przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, niemniej jednak posiada wiele receptorów bólu. Mniej więcej w trzeciej dekadzie życia może ulec odkształceniu polegającemu na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w środkowej części. Jest to następstwem nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność oraz miopię, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Pacjenci skarżą się także na podrażnienie oczu, czasem zdarza się też podwójne widzenie. Choroba ta nierzadko współistnieje z innymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie dolegliwość jest prostowana przy użyciu okularów bądź soczewek kontaktowych, z czasem jakkolwiek konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.
Korekcja stożka rogówki – możliwe metody
Korekta stożka rogówki może być przeprowadzana za pomocą rozmaitych procedur medycznych. Dzisiaj najskuteczniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Znakomite efekty dają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie krótkowzroczności czy też astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po jakimś czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który całkiem eliminuje wadę wzroku.
Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]