Młodzież urodzona w XXI w. ma coraz rzadszy kontakt z szeroko pojętą literaturą. Młody człowiek wybiera najczęściej dostępną na kliknięcie rozrywkę w telefonie, w telewizji lub na tablecie, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, jeśli jest to obowiązkowa lektura szkolna. I też przez przymus analizy klasycznych tekstów literackich dla szeregu licealistów czytanie dla zabawy stało się niezrozumiałym konceptem.
Literatura dla młodzieży odwołuje się do ogólnych doświadczeń nastolatków
Nastolatki nie muszą być skazani jedynie na czytanie lektur szkolnych. W magazynach księgarni jest sporo literatury dla młodzieży nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy omawiają zagadnienia i opowiadają historie intrygujące młode pokolenie czytelników. Ten typ literatury otrzymał własną nazwę, czyli “literatura Young Adult (YA)”. Jest to fikcja tworzona dla czytelnika w wieku od 12-18 lat. Historie dla nastolatków czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi horrory, romanse oraz awanturnicze przygodówki. Jednak wszystkie te książki łączy odwołanie się wyraźnie do najprostszych doświadczeń młodzieży. Książki te piszą zatem o pierwszym zauroczeniu, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, odkrywaniu własnej tożsamości, stosunkach z rodzicami czy znajdowaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury młodzieżowej pozwala licealistom poczuć, że inni także borykają się podobnymi życiowymi zawirowaniami w czasie dojrzewania.
Czemu warto zachęcać nastolatków do poznawania literatury dla młodzieży
Rekomendujemy proponować nastolatkom interesujące je powieści, bo spotęgowanie w nich ochoty czytania dla rozrywki z czasem daje mnóstwo korzyści. Dziecko, które codziennie oddaje się lekturze posługuje się szerszym słownictwem i dobrze radzi sobie z gramatyką i ortografią, co stanowczo upraszcza naukę przedmiotów humanistycznych. Lecz czytanie o historiach innych osób w porównywalnym wieku to także sposób na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i osobistych potrzeb. Co istotne, rodzice nigdy nie powinni kpić z zainteresowań dziecka. Jeżeli więc dziecko częściej sięga po historie o zombie lub statkach kosmicznych nie komentujcie, że to bezsensowne i dajcie mu czerpać z nich uciechę!
Dane teleadresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa