Łańcuchy zimowe – kiedy zakładać i jak w nich jeździć?

Nie szukaj już więcej! Tu znajdziesz łańcuchy śniegowe.

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Niemczech). Jak jednak typy łańcuchów samochodowych można kupić?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w samochodach terenowych, ciężarowych, osobowych i dostawczych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi, wzorem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są także materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują przede wszystkim stal tytanową bądź manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. Aby go uniknąć, warto potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, poruszania się po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]