Popularne piłki sportowe – czym się od siebie różnią?

Chcesz nabyć piłki Hummel? Skieruj się tutaj.

Mało jest dyscyplin sportowych, które można uprawiać bez potrzeby zastosowania konkretnych akcesoriów. Nawet w licznych sportach indywidualnych, m.in. tych z obszaru lekkoatletyki oraz gimnastyki, trzeba zaopatrzyć się w dysk bądź szarfę. Jednakże najlepiej rozpoznawalnym na całym globie akcesorium sportowym, pojawiającym się w rozmaitych sportach (nie tylko drużynowych), są piłki. W tym tekście prezentujemy cechy trzech piłek sportowych stosowanych w grach popularnych wśród Polaków.

Różnice pomiędzy najważniejszymi piłkami do gier drużynowych

1. Piłka do piłki nożnej to prawdopodobnie przedmiot, który odnaleźć można w pokoju każdego chłopca, a ostatnimi czasy i niejednej dziewczyny, gdyż do sukcesu w piłce nożnej coraz częściej dążą także kobiety. Obwód piłki do “nogi” musi oscylować w granicy 68-70 centymetrów, a jej waga to na ogół pomiędzy 410 g a 450 g. Kiedyś piłki te sporządzano z naturalnej, dzisiaj stosowana do tego jest najczęściej eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze kilkadziesiąt lat temu zwano “biedronką” w związku z charakterystycznymi czarnymi łatami, które musiały być widoczne w dwukolorowych odbiornikach telewizyjnych. W dzisiejszych czasach piłki do „nogi” występują w setkach fantazyjnych wzorów i kolorów, a wszystkie prestiżowe imprezy futbolowe ma własny unikatowy projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest ociupinę mniejsza aniżeli ta do „nogi”, gdyż jej obwód ma od 65 do 67 centymetrów. Jest od niej aczkolwiek zdecydowanie lżejsza – jej ciężar to raptem 260-280 g. W środku znajduje się pęcherz z lateksu, a między nim a osłoną ze skóry (też w większości wypadków uszytą ze skóry syntetycznej) mieści się wyściółka z bawełny albo nylonu. Piłki do siatkówki wytwarza się w wariancie beach i indoor.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z przedstawionych tu piłek, lecz co kluczowe jej ciężar oraz wymiary zmieniają się zależnie od tego, kto ją wykorzystuje. Inne rozmiary mają zatem piłki do piłki ręcznej dla mężczyzn, inne dla dorosłych kobiet, a sprzęt o najmniejszych rozmiarach produkowany jest dla dzieci. Wobec tego obwód piłek dla piłkarzy ręcznych to między 46 do 60 cm, a ich ciężar – od 260 aż do 475 gramów. Dętka tych piłek powinna być nadzwyczaj wytrzymała, zatem przeważnie sporządzana jest z lateksu. Powłoka zewnętrzna natomiast powinna dobrze przylegać do dłoni.

Czy jesteśmy zawodowymi sportowcami, czy też uprawiamy sport jedynie amatorsko, warto kupować sprzęt najwyższej klasy. Zapewni to nie tylko większy komfort w czasie samej gry – lepsza piłka bez wątpienia będzie służyć również dłużej.

Dane teleadresowe:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]