Presoterapia to zabieg, którego zadaniem jest poprawa obiegu chłonki w organizmie. Drenaż ręczny opracował duński fizjoterapeuta w trzecim dziesięcioleciu XX wieku – to przeróżne chwyty terapeutyczne, jak przykładowo ruchy czerpiące oraz okrężne, których częstotliwość i siłę terapeuta dopasowuje indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta, jak i punktu ucisku.
Urządzenie do presoterapii – stymulacja przepływu chłonki
W ostatniej dekadzie w gabinetach fizjoterapeutów coraz częściej wykorzystywane są urządzenia do drenażu limfatycznego, które symulują masaż wykonywany manualnie. Taki sprzęt to specjalne mankiety podzielone na komory, które nakłada się na obrzękłe kończyny dolne i górne. Dzięki wtłoczeniu powietrza w kolejne komory mankiet naciska na kończynę, wspomagając w ten sposób przepływ chłonki. Jest dużo powodów do zastosowania zabiegu drenażu limfatycznego. To m.in. zastoje oraz obrzęki limfatyczne, zwyrodnienia stawów, jak również obrzęki powstałe w wyniku urazów bądź obrzęki pooperacyjne (przykładowo po operacji mastektomii lub tarczycy). Wykorzystuje się go dodatkowo w zabiegach estetycznych – jako wsparcie w zwalczaniu cellulitu czy wspomagająco w toku procesu odchudzania. Presoterapia stała się także szczególnie popularna w świecie sportu, w głównej mierze jako element regeneracji po zwiększonym wysiłku.
CarePump – aparaty do presoterapii do użytku domowego
Sporo opcji zastosowania urządzeń do drenażu limfatycznego przyczyniło się pozytywnie do rozwoju tych aparatów. Teraz osoby często stosujące tę metodę masażu mogą przeprowadzić zabieg w domowym zaciszu, przy użyciu przenośnych aparatów Move8, Move6 oraz Move4 marki CarePump. Domowe aparaty do presoterapii tego producenta cechują parametry porównywalne do sprzętu używanego na co dzień w placówkach fizjoterapeutycznych. Numer w nazwie modelu świadczy o liczbie komór znajdujących się w mankietach – im więcej przegródek, tym skuteczniejszy jest drenaż. Maszyny CarePump są kompaktowe i dość lekkie, w związku z tym bez przeszkód można spakować je na wyjazd, przykładowo na zawody sportowe.
Co istotne, poddanie się zabiegowi drenażu limfatycznego musi być uprzednio omówione z lekarzem. Nie rekomendujemy decydować o tym na własną rękę, bo istnieją przeciwwskazania, które wykluczają możliwość takiego zabiegu (to m.in. niewydolność serca i choroby bakteryjne oraz wirusowe, które wskazane jest uprzednio wykluczyć.
CarePump
Mob.: (+48) 721 121 314
E-mail:
[email protected]