Rodzaje kasków motocyklowych – czym się od siebie różnią?

Dowiedz się, gdzie zamówić kask motocyklowy.

Entuzjaści jednośladów mają świadomość, że fundamentem zachowania minimum bezpieczeństwa podczas jazdy jest nałożenie kasku. Nieistotne, czy motor jest naszym głównym środkiem transportu, czy jeździmy na nim okazjonalnie – na każdy przejazd musimy zabrać ze sobą kask motocyklowy, gdyż taki obowiązek nakłada na nas kodeks drogowy. Nieprzestrzeganie go kończy się nałożeniem punktów karnych oraz mandatu, lecz może mieć również znacznie groźniejsze skutki – w razie wypadku kierowca (bądź jego pasażer) bez kasku wystawiają się na ciężkie urazy, a nawet śmierć.

Czym wyróżniają się konkretne typy kasków motocyklowych?

Kaski na motor odróżniają się między sobą wyglądem i zastosowaniem. Są 4 podstawowe kategorie kasków:
Kaski integralne są najbardziej uniwersalne i dlatego bodajże najczęściej kupowane przez kierowców, ponieważ można je wykorzystać do jazdy na motorze szosowym, sportowym, jak i na skuterze. Ich charakterystyczną własnością jest jednolita budowa, co sprawia, iż są one uznawane za bardzo bezpieczne, jednak niezbyt komfortowe.
Kaski szczękowe – ich nazwa pochodzi od tego, iż posiadają mobilny (opuszczany i podnoszony) element części szczękowej. To sprawia, że są bardzo wygodne – można w nich bez przeszkód zaczerpnąć powietrza, rozmawiać, czy napić się bez konieczności ściągania kasku.
Kaski otwarte nie posiadają w ogóle części otulającej żuchwę – skorupa chroni jedynie górną część czaszki. Są lekkie, ale nie zapewniają dużego poziomu ochrony, stąd rekomendowane są dla osób poruszających się na skuterach oraz motocyklach rozwijających niższe prędkości (np. cruisery).
Kaski crossowe, czyli kaski enduro lub off-road, to kaski dające maksymalny poziom ochrony, które wykorzystywane są do jazdy w terenie. Cechują się brakiem szybki, lekkością i bardzo aerodynamiczna konstrukcją. Aby go używać należy wyposażyć się także w gogle.

Co sprawdzić przed kupnem kask motocyklowego?

Wybierając kask motocyklowy miejmy na uwadze, iż po drogach w Polsce można jeździć tylko z kaskami posiadającymi homologację, dlatego dopytajmy o to zawsze przed zakupem. Oprócz tego zwróćmy uwagę m.in. na to czy wypatrzony przez nas kask porządnie przylega do głowy, czy wyściółka efektywnie odprowadza wilgoć oraz czy wentylacja kasku jest wydajna.

Dane teleadresowe:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]