Charakterystyka i zastosowanie okien skrzynkowych

Więcej szczegółów o oknach skrzynkowych.

Okna skrzynkowe utożsamiamy zwłaszcza z wiekowymi budynkami. Często spotkać je można w zabytkowych gmachach, wiejskich chałupach lub dworkach. Obecnie są one produkowane w szczególności z myślą o założeniu w tego rodzaju, bo zastosowanie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez urzędników. Warto jednak zaznaczyć, iż z uwagi na ich walory wizualne coraz chętniej montowane są także w nowszych budynkach. Szczególnie, iż obecne wersje są równie funkcjonalne, co okna wyprodukowane starymi technikami. Jak jednak prezentują się okna skrzynkowe? Z jakich surowców są wytwarzane?

Jak skonstruowane są okna skrzynkowe?

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się powietrze. Jest to swego rodzaju izolator, który chroni wnętrze przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach często dzielone są na czworo części – te górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są zamykane oddzielnie i dawniej były wykorzystywane do wietrzenia pomieszczeń. Taka konstrukcja szczególnie dobrze zda egzamin w budynkach wzniesionych przed laty – między innymi chatach drewnianych.

Materiał na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, podobnie jak inne typy, muszą być wyprodukowane z odpowiedniego materiału. Dotąd najczęściej wybierano sosnę oraz modrzew, jednak od niedawna ich twórcy wykorzystują również gatunki egzotyczne. Drewna takie jak m. in. meranti są bowiem o wiele bardziej wytrzymałe na działanie deszczu, wiatru i skrajnych mrozów.

Dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]