Co zrobić, gdy osy zbudowały gniazdo w elewacji budynku?

Osy są niebezpieczne. Nawet zdrowy człowiek, użądlony w język lub podniebienie, może się udusić z powodu miejscowej opuchlizny. Dlatego te owady zwalcza się tak skutecznie, jak to tylko możliwe. Ale co zrobić, gdy osy zbudowały gniazdo w elewacji budynku?

Wiele gatunków os, występujących w Polsce, buduje szare, owalne gniazda w narożnikach ścian, na więźbie dachowej czy w pniach drzew. Wtedy można stosunkowo łatwo pozbyć się tych owadów. Problem pojawia się natomiast wtedy, gdy gniazdo os ukryte jest w elewacji budynku. Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji?

W jaki sposób osy budują gniazdo w elewacji budynku?

Osy dostają się do warstwy styropianu fasadowego przez otwory przy wykończeniach okien i drzwi, od spodu fasady albo po prostu przegryzają się przez tynk. Potem usuwają styropian, tworząc wąski korytarz. Może on ciągnąć się nawet przez kilkanaście centymetrów w różnych kierunkach i posiadać liczne zakręty. Dopiero na jego końcu owady tworzą komorę, w której powstaje gniazdo os w elewacji budynku.

Z zewnątrz takie gniazdo jest zupełnie niezauważalne, chociaż może mieć średnicę kilku lub nawet kilkudziesięciu centymetrów i być schronieniem dla kilkuset owadów. Wylatują one pojedynczo przez jedyny otwór, który łączy gniazdo ze światem. Może on być usytuowany wysoko w elewacji lub ukryty w dolnej części fasady. W każdym przypadku usunięcie gniazda os, zlokalizowanego w warstwie zewnętrznej termoizolacji, wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu.

Gniazdo os w fasadzie – czy można się przed nim uchronić?

Zastanówmy się jeszcze przez chwilę, czy można uchronić się przed założeniem przez osy gniazda w fasadzie. Na pewno pomocne okaże się dokładne uzupełnienie wszystkich ubytków tynku. Od dołu warstwa ocieplenia powinna być zabezpieczona listwą startową. Jeżeli jej brakuje, warto styropian od spodu pokryć tynkiem, aby owady nie miały do niego łatwego dostępu.

Przydadzą się także regularne oględziny fasady. Możemy dzięki nimi od razu zawuażyć nowe uszkodzenia lub nawet nakryć osy na wczesnym etapie wygryzania tunelu i skutecznie zneutralizować owady, gdy korytarz jest jeszcze płytki. W praktyce jednak trudno zapobiec założeniu gniazda w elewacji przez osy. Tym bardziej ważne jest poznanie skutecznego sposobu na jego usunięcie.

Jak zniszczyć gniazdo os w ociepleniu ściany?

Wąski i kręty korytarz wlotowy praktycznie uniemożliwia aplikację środka owadobójczego do wnętrza gniazda. Natomiast od zewnątrz jest ono zupełnie niewidoczne. Amatorską metodą na jego zlokalizowanie, jest wykonywanie serii otworów w elewacji z nadzieją, że wreszcie trafi się na tę owadzią konstrukcję. Zwykle zanim to się stanie, fasada jest już kompletnie zniszczona. Na szczęście profesjonalne firmy DDD działają o wiele bardziej precyzyjnie, o czym piszemy w dalszej części tego artykułu.

Niektórzy próbują odciąć osom drogę, zatykając otwór wylotowy lub nawet aplikując do jego środka piankę montażową. To wszystko jedynie półśrodki, z którymi owady doskonale sobie radzą. Po kilku godzinach, gdy pianka stwardnieje, robotnice wydrążą w niej tunel i nowy otwór wlotowy. Natomiast te zatory, których nie będą mogły pokonać, ominą, drążąc korytarz obok nich. Tak czy inaczej znajdą drogę na zewnątrz, a kolonia będzie rozrastać się pomimo wysiłków właściciela budynku.

Profesjonalna metoda neutralizacji gniazda os w elewacji

W usuwaniu gniazd os w elewacji budynku skuteczna okazuje się tylko jedna, profesjonalna metoda, stosowana np. przez pracowników firmy Dezpro. Do precyzyjnego lokalizowania gniazd wykorzystują oni kamerę termowizyjną o wysokiej czułości. Obszar, pod którym zgromadziły się owady, jest cieplejszy od otoczenia o ok. 2 ℃. Taką anomalię wyraźnie widać w termowizji.

Po namierzeniu kolonii os, technicy Dezpro wykonują tylko jeden otwór o średnicy zaledwie 10 mm w samym środku gniazda. Następnie wtłaczają do niego środek owadobójczy, który neutralizuje owady w ciągu kilku minut. To skuteczny sposób, który tylko w minimalnym stopniu narusza fasadę. Dlatego szybko i tanio można ją naprawić, nawet za pomocą niskoprężnej piany, którą przez wywiercony otwór można wypełnić zniszczone gniazdo os w elewacji budynku.