Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

Kup sklejkę Peri.

Deski szalunkowe to najistotniejszy komponent szalunków. Tę funkcję mogą pełnić powszechne deski z drewna lub płyty wytworzone z innego surowca, jednakże najczęściej używana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc wybudować budynki ze ścianami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na wykonanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wytwarza

Dawniej w szalunkach z reguły używane były deski z bloków drewna. Te jednakże były kosztowne, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – przede wszystkim niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Dlatego współcześnie wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z wielu gatunków drewna – na ogół z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji używa się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny często stosowany rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Firmy budowlane mają z reguły swoją sklejkę szalunkową wraz z częściami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę domu lub garażu własnymi siłami, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma służy także wynajmem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]