Leasing bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców instrumentów finansowych. Nie może to rzecz jasna dziwić, gdyż jego liczne plusy sprawiają, że leasing okazuje się doskonałym sposobem pozwalającym na ograniczenie kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż w naszym kraju ratę leasingu traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing okazuje się tak korzystny rzutuje także to, że pozwala on na zdobycie potrzebnych do prowadzenia firmy aktywów bez konieczności ich nabycia. Na jakich zasadach konkretnie jednak opiera się leasing? O czym nie powinniśmy zapominać stawiając na tę metodę finansowania?
Reguły leasingu
Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, w którym oznacza dzierżawę. W państwach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, lecz w Polsce są to pojęcia różne. Leasing to udostępnienie przez leasingodawcę danego aktywu leasingobiorcy, za co ten drugi zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu najczęściej są pojazdy, które zasilają flotę firmy, maszyny niezbędne do działania firmy lub sprzęt do punktu sprzedaży. Po zakończeniu leasingu udostępnione dobra zostają zwrócone do leasingodawcy, a ten najczęściej sprzedaje je w niskiej cenie.
Doradca wskaże dobry leasing
W ostatnich latach w Polsce pojawiło się mnóstwo ofert leasingu. Ich mnogość sprawia, iż trudno znaleźć w tej grupie tę najkorzystniejszą – niezbędne do tego będą specjalistyczne umiejętności. A że nie każdy przedsiębiorca takie ma, decydując się na leasing, najlepiej zrobimy zasięgając doradztwa fachowca. Przed znalezieniem leasingu warto więc udać się do doradcy finansowego, który pomoże znaleźć propozycję odpowiednią dla naszych potrzeb oraz zagwarantuje, iż leasing rzeczywiście będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.