Sprawdź więcej informacji o e-fakturze na flobo.io.
System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., lecz finalnie przedsiębiorcom na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.
Czym jest faktura ustrukturyzowana?
Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie ustaloną strukturę informacji zakodowanych z wykorzystaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania zasadniczo mało co mówi człowiekowi, który nie potrafi go rozszyfrować, jednakże dla przystosowanego programu do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego typu jest całkowicie zrozumiały. Dzięki temu, że faktury otrzymują ujednolicony format obojętnie jakich aplikacji księgowych użyją obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to istotny postęp w szczególności dla biur rachunkowych, które dotąd raz za razem spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF czy zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkiem wykluczają ewentualność błędu przy przenoszeniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System e-Faktur – dalsze uszczelnienie systemu podatkowego
Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić oraz odebrać faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą m.in. nie są zobowiązani wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, szybciej odbiorą zwrot podatku VAT oraz zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że faktury się nie zawieruszą (KSeF przetrzymuje dane o nich przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które umożliwia bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego i od towarów i usług. Watro podkreślić, że konieczność stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, lecz należy dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]