Kilka informacji o franku szwajcarskim i gdzie znaleźć jego aktualny kurs?

Uzupełnij swoją wiedzę o kursie franka szwajcarskiego.

O franku większość Polaków nie wie za dużo, właściwie tylko tyle, że to waluta, w której mnóstwo naszych rodaków wzięło niegdyś kredyty hipoteczne, które obecnie spłacają z dużymi problemami. Tymczasem historia tej waluty jest całkiem interesująca.

Frank szwajcarski – uznawany za jedną z najważniejszych walut we współczesnym świecie

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednakże jest to oprócz tego środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok między innymi dolara, euro oraz funta brytyjskiego, frank szwajcarski jest uważany za jedną z głównych walut we współczesnym świecie. Lecz nie była to pierwsza waluta, która funkcjonowała w obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank w praktyce pojawił się zaledwie w połowie XIX w. i zastąpił mnogie miejscowe waluty, które uprzednio używano w szwajcarskich kantonach. Przez ostatnie dziesięciolecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niezwykłą stabilnością, unikając m.in. destabilizacji w okresach kryzysów ekonomicznych i dyplomatycznych, jakich doznaliśmy w XX i XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski uważany jest za jedną z najpiękniejszych walut na świecie. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych wyróżniają się niecodzienną pionową orientacją grafiki oraz zdumiewającymi barwami. Na frankach umieszczono osobistości ze świata sztuki (np. Alberto Giacomettiego, Charlesa-Ferdinanda Ramuza czy Le Corbusiera), a nie jak zwykle bywa – wizerunki królów, wojskowych bądź ministrów. A motywem przewodnim nowej, dziewiątej już serii banknotów są nauka, przyroda i kula ziemska.

Gdzie szukać bieżącego kursu franka?

Frank szwajcarski bezustannie cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów, jednakże jego notowania śledzą również z uwagą kredytobiorcy z niespłaconymi długami w tej walucie. By poznać najnowszy kurs franka szwajcarskiego, warto zaglądać na stronę kantorów online, gdzie notowania franka odświeżane są w odstępach kilkusekundowych. Tu można również przeanalizować wahania ceny franka w dowolnie wybranym okresie. To opcja użyteczna dla frankowiczów oczekujących na optymalny moment, by przewalutować złotówki na franki przed uregulowaniem najbliższej części zadłużenia, jak również dla inwestorów planujących swoje dalsze kroki.