Planujesz inwestować w metale szlachetne? Rozważ zakup sztabek srebra

Więcej informacji o sztabkach srebra.

Nie od dziś uważa się, że inwestowanie w kruszce jest dobrym sposobem na lokowanie środków finansowych, który po pewnym czasie zapewnia wymierny profit. Najpopularniejszym teraz kruszcem inwestycyjnym jest bezsprzecznie złoto, niemniej jednak w ostatnich latach srebro znów jest modne pośród coraz większej grupy osób, zarówno tych z niewielkim, jak i dużym potencjałem finansowym, i przestało być traktowane tylko jako metal przemysłowy.

Czy opłaca się lokować finanse w sztabki srebra?

Srebro istnieje w naturze 17-krotnie częściej od złota, należy natomiast zaznaczyć, że jego cena w porównaniu do ceny złota nie manifestuje tej proporcji i stale jest dostrzegalnie niższa. Kupno srebra jest jednakże idealną propozycją dla inwestorów, którzy pragną urozmaicić swój portfel, a którzy nie mają środków umożliwiających kupno sporych ilości złota. Warto jednak pamiętać, że z powodu swoich właściwości, srebro jest szeroko wykorzystywane w różnych sektorach przemysłu co powoduje, że jego wartość mocniej reaguje na przemiany zachodzące na rynku światowym. Można to zresztą zobaczyć badając wykres jego ceny z ostatnich 20-30 lat. Z tego także powodu inwestycja pieniędzy w srebro obarczona jest większym prawdopodobieństwem strat, zatem rekomendowana jest osobom znającym bieżącą i prognozowaną sytuację na rynku metali szlachetnych. Można natomiast przypuszczać, że zapotrzebowanie na srebro nadal będzie się utrzymywało, a wraz z prężnym rozwojem fotowoltaiki, medycyny czy elektroniki, w których srebro jest często używane, jak również niesłabnącej popularności srebrnej biżuterii, można zakładać, że jego wartość będzie systematycznie rosnąć.

Sztabka srebra – kupić małą czy dużą?

Na wzór złota, srebro w sztabkach występuje w rozmaitych wagach, co pomaga skonstruowanie portfela, pozwalającego odsprzedaż w zależności od potrzeb mniejszych lub większych jego ilości. Te najmniejsze, a tym samym także w zasięgu finansowym średnio zamożnego Polaka, to sztabki o ciężarze 50 g i 100 g oraz 1 uncji trojańskiejczyli (31,1 g). Niewątpliwie, jeśli zamówimy sztabkę o wyższej wadze, tak naprawdę zapłacimy za srebro taniej, powinno się aczkolwiek pamiętać, że nie można podzielić sztabki i w przypadku konieczności jej sprzedaży trzeba znaleźć kupca, który weźmie ją w całości. Z tej przyczyny jeżeli sztabki srebra mają być też asekuracją na gorsze dni, należy rozważyć zakup sztabek o różnych wagach, żeby móc w przyszłości wymienić na gotówkę tylko tyle srebra, ile naprawdę musimy. Drugą opcją jest także inwestycja w względnie droższe srebrne combibary, innymi słowy scalone 1-gramowe sztabki srebra, które daje się łatwo rozłączyć. Słabym punktem zakupu srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest fakt, że – w przeciwieństwie do złota – jego zakup oraz sprzedaż obciążone są 23% stawką VAT.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]