Złoto bulionowe w monetach – dobra inwestycja na przyszłość

Znajdź monetę bulionową.

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z wielu różnych opcji: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm działających na rynku kruszców czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w gałęzie gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną metodą jest zakup złota inwestycyjnego, które dostępne jest w formie sztabek i monet bulionowych.

Co determinuje faktyczną wartość złotych monet bulionowych?

Złote monety kojarzymy zwykle z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to złote czy z pozostałych metali szlachetnych, odróżniają się od nich pod paroma względami. Przede wszystkim monety bulionowe są wybijane w celu lokowania w nich środków finansowych, z tego zatem powodu ich nakład w danym roku nie jest ograniczony, a raczej wyznaczany przez popyt na rynku. Monet bulionowych nie są wybija się w kolekcjach tematycznych bądź w nawiązaniu do znaczących wydarzeń, skutkiem tego ich design niezmiernie rzadko podlega „odświeżeniu”. Na ogół złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie datą emisji. Znamienne jest to, iż mnóstwo monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału ustalonego w walucie, a ich aktualną wartość wyznacza czystość i ciężar wykorzystanego do ich bicia kruszcu. Walorem monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku świata, więc ich ewentualna sprzedaż jest w mniejszym stopniu obarczona ryzykiem straty aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasem zawierają dodatek innych metali

Najpopularniejsze wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji, lecz mennice wypuszczają również monety o nominale 1/50 czy 1/4 uncji złota. Trzeba wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są na ogół z 24 karatowego złota (.999), ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu podniesienie twardości monety, a w konsekwencji zredukowanie ryzyka jej zarysowania. Takie monety z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są znakowane powiadamia o ilości czystego złota, które się w nim znajduje.

W asortymencie krajowych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, czyli brytyjską Britannię, chińską Pandę czy wymienione wyżej Krugerrandy.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]