Dlaczego badania operatorów są takie ważne?

Potrzebujesz zamówić badania operatorów Bielsko? Kliknij w to miejsce.

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się ze żmudną i bardzo wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce zgłębić nasze rodzinne relacje. Jak się jednak okazuje takie badania znajdują też zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do pracy osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: o co w nich chodzi?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie różnią się istotnie od tych, jakie zobowiązani są przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują skrupulatny wywiad zbierany przez psychologa, testy temperamentalne i osobowościowe, testy inteligencji, a także testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie powinno się bać. Do ich wypełnienia powinno się podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma szczerość oraz dokładność udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe zdają się mieć szczególne znaczenie w wypadku osób chcących wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Określając ją sprawdzamy, czy dana osoba będzie umiała w dość szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają również zdolność do oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu, widzenia przestrzennego oraz koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów dźwigów, wózków i innych urządzeń bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić wyłącznie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, a do tego niezbędne jest ukończenie studiów podyplomowych. Należy wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić prawo do obsługi maszyn. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]