Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Zleć badania psychologiczne kierowców Bielsko na www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich auta. Szczególnie ważne jest to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku ważne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji zgodnie z przepisami powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ich temat kilka słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Mają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których sprawdzana jest zdolność szybkiego reagowania, podzielność uwagi, postrzeganie prędkości czy dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są liczne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]