odbiór starych mebli, utylizacja starych mebli Kraków

Nie wyrzucaj – przetwarzaj! O odbiorze i utylizacji starych mebli

Większość z nas na pewno świetnie zna problem, jakie tworzą przedmiotów, których od jakiegoś czasu już nie używamy, a których z przeróżnych względów nie chcemy się pozbyć. Z reguły przestawiamy je do piwnicy, do komórki lokatorskiej czy też na strych, aby nie zagracały miejsca w mieszkaniu. Rzecz jednak w tym, iż po pewnym czasie również w tych pomieszczeniach robi się tak ciasno, iż zwyczajne korzystanie z nich bywa niemożliwe. Dopiero to popycha większość z nas do wykonania dogłębnych porządków, stanowiących przesłankę do tego, by uwolnić się od nagromadzonych przedmiotów. Takie duże sprzątanie często organizujemy również, kiedy dziedziczymy po kimś mieszkanie bądź nabywamy zaniedbany dom. Wypada więc wiedzieć, co zrobić ze zgromadzonymi przedmiotami i jak łatwo wykonać wywóz starych mebli z mieszkania, poddasza i piwnicy.

Odbiór starych mebli – jak się ich pozbyć?

Odpady takie jak zużyte panele ścienne lub podłogowe, sprzęt AGD i RTV, elementy stolarki okiennej czy stare meble nie mogą trafić do zbiornika zarezerwowanego na odpady zmieszane. Jeśli chcemy się ich pozbyć, do wyboru mamy kilka możliwości. Pierwsze to przewiezienie ich na własną rękę do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK-u – wymaga to jednak dysponowania adekwatnie pakownym autem. Następne to skorzystanie z gminnej zbiórki takich odpadów. Te przeprowadzane są na ogół co kilka tygodni – do czasu najbliższej zbiórki jesteśmy więc przymuszeni zagospodarować miejsce na zdeponowanie rupieci o sporej objętości. Najbardziej optymalne jest ostatnie wyjście – wynajęcie kontenera na śmieci, który po wypełnieniu odwiezie odnajmująca go firma. Zadba ona również o zgodną z prawem utylizację zebranych odpadków. Przedsiębiorstwa wynajmujące kontenery nierzadko świadczą również profesjonalną asystę przy sprzątaniu komórki, strychu lub całego domu.

Utylizacja mebli – powtórne przetworzenie materiału

Stare meble, jeżeli zostaną przetransportowane do PSZOK-u bądź firmy zajmującej się się utylizacją na co dzień, nie muszą zostać spopielone lub porzucone na wysypisku. Po rozmontowaniu ich na części składowe i posortowaniu ich wedle tworzywa, z jakiego są wykonane, mogą być znów przetworzone i przyczynić się do stworzenia nowych przedmiotów. Utylizacja mebli, a konkretnie drewna, z którego w przeważnie są one wykonane, sprowadza się zwykle do ich przetworzenia w płyty wiórowe, które później wykorzystuje się do produkcji nowych garderób, stołów bądź półek.

Dane teleadresowe:
MAX-GRUZ
Krakowska 37
30-698 Lusina

Mob.: +48 501 322 008
E-mail: [email protected]