Fotele biurkowe – jak wybrać najlepsze?

Po ośmiogodzinnym dniu spędzonym przed komputerem może nam dokuczać ból kręgosłupa. Bardzo ważne rzecz jasna są ćwiczenia, jednak także to nie pomoże, jeśli przed komputerem pracujemy na niekomfortowym fotelu. Z tego względu nie powinniśmy oszczędzać na fotelach biurowych – dają bowiem gwarancję tego, że kręgosłup będzie wypoczęty. Fotele biurkowe rzutują także na nastrój pracowników – ich odpowiednie wybór owocuje zwiększoną efektywnością i wzrostem produktywności załogi. Jak jednak kupować fotele do biura? Czym grozi nieodpowiedni dobór takich krzeseł?

Fotele do biurka – pamiętaj o regulacji siedziska oraz podłokietników

W większych biurach niesłychanie ważna jest możliwość ustawienia ułożenia podłokietników, siedziska oraz zagłówka foteli zakupionych do pracy przy biurku. Trzeba wszak pamiętać, iż będą ich używać pracownicy o najróżniejszych gabarytach – niżsi będą skarżyć się na ból kończyn dolnych z powodu nie dotykania całą powierzchnią stopy podłogi, wyżsi z kolei na ból pleców po dniu pracy na krzesłach z niskim oparciem. Istotna jest też stabilność danego fotela biurkowego. Zapewni ją właściwa budowa podstawy – zwłaszcza taka z pięcioma kółkami. W czasie siedzenia przy biurku ważne będą też podłokietniki, bo znacznie usprawnią obsługę klawiatury, chociaż są osoby, wolące fotele biurowe bez nich. Z finansowego punktu widzenia wypada postawić na fotele, do których bez trudu można kupić nowe kółka, które są często psującym się ich elementem.

Właściwie wybrane fotele do pracy przy komputerze to nie wszystko

Najczęstszymi chorobami biorącymi się z nieprawidłowej pozycji ciała podczas siedzenia przy komputerze będą zwłaszcza bóle pleców – zarówno na odcinku krzyżowym, jak i piersiowym. Należy oprócz tego wspomnieć, że choroby mogą dotykać również nadgarstków – szczególnie przy nieprawidłowej wysokości czy braku podłokietników. Miejmy także na uwadze, że nawet starannie dobrany fotel nie zagwarantuje jego użytkownikowi zachowania pełnego zdrowia – siedzenie przy komputerze powinno się często przerywać na kilkuminutowe ćwiczenia.