Box dachowy – łatwy montaż i duża pojemność

Bagażniki dachowe to popularne rozwiązanie pozwalające transportować znaczną ilość bagaży, akcesoriów sportowych i turystycznych oraz innych ciężarów bez zajmowania przestrzeni wewnątrz samochodu. W sprzedaży jest dostępnych wiele typów bagażników dachowych…

Łańcuchy zimowe – kiedy zakładać i jak w nich jeździć?

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać…

Opróżnianie sprężarki klimatyzacji z oleju

Istnieje kilka metod opróżniania sprężarek klimatyzacji z oleju. Poniżej podajemy w syntetyczny sposób sugerowane metody opróżniania sprężarek z oleju, w zależności od konstrukcji sprężarki. Sprężarka z korkiem olejowym: Umieścić naczynie…

Objawy zużycia wtryskiwaczy

Wymiana lub regeneracja wtryskiwaczy w silnikach wysokoprężnych bywa poważnym wydatkiem. Nie warto zatem ignorować objawów zużycia tych elementów. Jeżeli zaobserwujemy symptomy usterki wtryskiwaczy odpowiednio wcześnie, możemy uniknąć poważniejszej awarii silnika.…

Poduszka amortyzatora – jej funkcje i objawy awarii

W przypadku problemów z zawieszeniem w pierwszej kolejności podejrzenie awarii pada na amortyzatory. Zapominamy, że elementów odpowiadających za poprawną i komfortową jazdę samochodu jest znacznie więcej. Jednym z nich jest…

Podnośnik samochodowy – jaki rodzaj wybrać?

Podnośnik trapezowy (standardowy lewarek), podnośnik typu żaba, bałwanek, jednokolumnowy, dwukolumnowy, czterokolumnowy czy nożycowy? Opisujemy rodzaje podnośników samochodowych oraz ich zastosowanie i podpowiadamy, jaki wybrać do garażu a jaki do warsztatu.…

Zatkanie odmy olejowej – objawy, przyczyny, zapobieganie

Silnik podczas pracy generuje gazy, których niewielka część jest przepuszczana przez pierścienie i uszczelnienia zaworowe z komory spalania do skrzyni korbowej. Wspomniane gazy powodują powstanie nadciśnienia, za którego regulację odpowiada…

Turbosprężarki pod kontrolą – zasady działania

Turbosprężarki jeszcze kilkanaście lat temu najczęściej stosowane były w silnikach Diesla ze względu na ich słabsze osiągi, a w jednostkach benzynowych wykorzystywane były głównie na potrzeby sportów motorowych. Obecnie trudno…

Uszkodzone baterie trakcyjne – naprawiać czy wymieniać?

Mechanicy w warsztatach samochodowych stoją przed nowymi wyzwaniami, ze względu na wzrastającą liczbę eksploatowanych pojazdów hybrydowych i elektrycznych. Coraz częściej pojazdy zelektryfikowane będą ulegać awariom np. baterii. Przedstawiamy pokrótce, co…

Sworzeń wahacza – funkcje, objawy zużycia, wymiana

Ważną częścią zawieszenia samochodu osobowego jest sworzeń wahacza. Objawy awarii tego podzespołu powinny skierować właściciela auta do warsztatu. W skrajnych przypadkach uszkodzenie sworznia wahacza może doprowadzić do urwania koła w…